Informacja ze spotkania Komisji ds. kontraktowania świadczeń NRPiP w dniu 10 i 11 marca 2009 roku
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 16, marzec 2009 08:55
Warszawa, 10 – 11 marca 2009r.
Informacja ze spotkania Komisji ds. kontraktowania świadczeń NRPiP
w dniu 10 i 11 marca 2009 roku
W odpowiedzi na pisma kierowane do Komisji ds. kontraktowania świadczeń zdrowotnych, działającej przy Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych uprzejmie informujemy.
W dniach 10 i 11 marca 2009 roku odbyło się 2-dniowe posiedzenie Komisji w celu podsumowania dotychczasowych prac i określenia dalszych kierunków działań.
W dniu 10 marca 2009 roku w spotkaniu uczestniczył Pan Tomasz Pęcherz – radca prawny z Kancelarii Adwokackiej „Piotrowska&Wspólnicy oraz Pani Ewa Obrzut – Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.
W dniu 11 marca 2009 roku w posiedzeniu komisji uczestniczył Pan Marian Nadziejko – Przewodniczący Komisji ds. opieki długoterminowej NRPiP.
Komisja ds. kontraktowania świadczeń zdrowotnych nadal podtrzymuje wcześniej konsultowane ze środowiskiem stanowisko, dotyczące zabezpieczenia opieki zdrowotnej nad pacjentem w podstawowej opiece zdrowotnej, przedstawiane w notatce ze spotkań w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w dniu 17 lutego 2009 roku jak również w stanowisku Komisji ds. kontraktowania świadczeń, podjętym w dniu 20 stycznia 2009 roku.
Stanowisko z dnia 21 stycznia 2009 roku Komisji ds. kontraktowania świadczeń zostało przekazane przedstawicielowi Narodowego Funduszu Zdrowia, który zobowiązał się do odpowiedzi w kwestiach, będących przedmiotem postulatów Komisji. Do chwili obecnej brak jest odpowiedzi z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Uważamy, że:
- gabinet zabiegowy nadal powinien pozostać w gestii lekarza rodzinnego i być dostępny od godziny 8.00 do 18.00 dla pacjentów chodzących.,
- w gabinecie zabiegowym powinna być zatrudniona pielęgniarka ambulatoryjna (zwana pielęgniarką praktyki),
- za pobieranie i transport materiału w domu powinien być odpowiedzialny świadczeniodawca zlecający,
- finansowanie świadczeń pielęgniarskich w POZ winno odbywać się wg. stawki kapitacyjnej +progi wiekowe+dodatkowo 3-4 procedury (wycenione kwotowo),
- finansowanie świadczeń metodą zadaniową wg. katalogu świadczeń pielęgniarskich w POZ powinno zostać połączone z pielęgniarską opieką długoterminową i rozliczane wg. metody zadaniowej.
W ocenie przedstawicieli (członków) Komisji ds. kontraktowania świadczeń zdrowotnych i Komisji ds. opieki długoterminowej prezentowane stanowisko wyznaczałoby kierunek uporządkowania systemu podstawowej opieki zdrowotnej i zabezpieczyłoby świadczenia zdrowotne (pielęgniarskie) dla pacjentów.
W związku z nadal toczącymi się i trudnymi rozmowami w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwie Zdrowia, dotyczącymi zasad kontraktowania świadczeń od lipca 2009 roku, zwracamy się do Przewodniczących Okręgowych Rad Pielęgniarek i Położnych, aby podczas Zjazdów Okręgowych zostały podejmowane stosowne apele i stanowiska porządkujące system opieki w poz, przywracające pielęgniarce i położnej podstawowej opieki zdrowotnej należną rangą w systemie.
(-) Emila Kin
Przewodnicząca Komisji
członkowie:
(-) Bożena Gościewska
(-) Beata Żółkiewska
(-) Maria Matusiak
(-) Tadeusz Wadas